Etkili Yazı Yazma

Yazı Yazma teknikleri bölümümüzde de uzun yazı ve makale yazanlar için tekniklere ve faydalı bilgilere yer veriyoruz.

Her ne kadar eğlenceli konular çoğunlukta olsa da sitemizin adı www.yaziyazma.com olunca yazı yazma meselesi hakkında her şeye değinmek istiyoruz.

Neden Etkili Yazı Yazma Önemlidir ?

Yazı yazmak online iletişimde en yaygın olarak kullanılan iletişim birimidir. Elbette ses ve video birimleride önemlidir fakat açık ara önde olan yine yazıdır. Atalarımız “Söz Uçar Yazı Kalır” diyerek yazının önemini belirtmişlerdir.

Bir çok başarılı insan vardır ama kendilerini yazıya döküp ifade edemezler, kendileri hakkında güzel ifadelerle kendilerini tanıtan kişiler başarılarını daha etkili hale getirebilirler.

Yani kısaca ne bildiğiniz değil karşınızdakine bildiğinizi ne kadar aktardığınız önemlidir. Bildiklerinizin ne kadar çoğunu aktarabilirseniz o derece başarılı olabilirsiniz.

Yazılan her güzel yazının bir amacı vardır. Bazı yazıların amacı bilgilendirme, bazılarının amacı eğlendirmek ve diğer yazılar ise ikna etmek için yazılırlar.

Eğer bir yazıda bunlardan sadece bir tanesine önem verirseniz ve diğerlerin ihmal ederseniz başarılı olamayabilirsiniz. Azar azar da olsa yazıdaki tüm özellikleri dikkate almalı ve farklı okuyucularınız olabileceğini düşünmelisiniz.

Bu konuyla ilgili önemli bir detay şöyle ; ne yazıyorsanız yazın konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İster ikna edici, ister eğlenceli isterse bilgilendirci yazı olsun bu kesinlikle doğrudur ve önemlidir.

Bu konuda okuyuculara da görev düşüyor. Okuyucular her okunanı doğru kabul etmemeli farklı kaynaklardan bilginin sağlaması yapılmalıdır.

Yazı yazan bir kişi bu nedenle öncelikle iyi bir okuyucu olmalıdır. Eleştirel bakış açısına ve tutuma sahip olmalıdır.

Bununla birlikte hedef kitle iyi bilinmelidir. Söz gelimi çocuklara yönelik bir yazıda eğlenceli öğelerin daha fazla olması daha doğru olacaktır.

Yazı yazma , makale yazma konularında www.yaziyazma.com sitemizin Yazı Yazma Teknikleri bölümünde ipucu bilgilere yer vermeye devam edeceğiz.

"Etkili Yazı Yazma" yazısı 23 Kasım 2010 tarihinde saat 14:04 sularında "Yazı Yazma Teknikleri" kategorisinde yayınlanmış olup "admin" tarafından yazılmıştır. Ayrıca bu yazıya 1 adet yorum yapılmıştır .

Siz de yorum veya geribildirim bırakabilirsiniz.Etkili Yazı Yazma yazısında 1 Yorum Var

  1. seyhan&naime

Yorum Yaz